Listing Courtesy of: MIAMI / Coldwell Banker Realty / Diana-Kay Bell
30031 SW 145th Ct Homestead, FL 33033
Pending (126 Days)
$519,900 (USD)
MLS #:
A11938082
A11938082
Taxes
$1,921(2025)
$1,921(2025)
Lot Size
7,650 SQFT
7,650 SQFT
Type
Single-Family Home
Single-Family Home
Year Built
1974
1974
MIAMI
Last checked May 13 2026 at 10:24 AM EDT
MIAMI
Last checked May 13 2026 at 10:24 AM EDT
Bathroom Details
- Full Bathrooms: 2
Stories
- 1
Living Area
- 1,610 sqft
Listing Price History
Date
Event
Price
% Change
$ (+/-)
Apr 30, 2026
Price Changed
$519,900
-4%
-$20,000
Apr 14, 2026
Price Changed
$539,900
-2%
-$10,000
Feb 24, 2026
Price Changed
$549,900
-1%
-$5,000
Feb 04, 2026
Price Changed
$554,900
-1%
-$5,000
Jan 20, 2026
Price Changed
$559,900
-2%
-$10,000
Jan 05, 2026
Listed
$569,900
-
-
Location
Description